Hakerzy tworzą armię botnetów oraz kradną dane z kart kredytowych
Złośliwe botnety wielofunkcyjne dotknęły 28% wszystkich organizacji na całym świecie, natomiast o 20% wzrosły statystyki ukierunkowanych ataków ransomware - wynika z Raportu Bezpieczeństwa Cybernetycznego 2020 firmy Check Point. Raport wskazuje na główne taktyki stosowane przez cyberprzestępców do atakowania organizacji na całym świecie we wszystkich branżach, a także zapewnia specjalistom ds. bezpieczeństwa cybernetycznego i kadrze kierowniczej na poziomie C informacje potrzebne do ochrony ich organizacji przed współczesnymi zagrożeniami.
2020-01-22, 11:02

Raport bezpieczeństwa na rok 2020 ujawnia kluczowe wektory i techniki ataków zaobserwowane przez badaczy Check Point w ubiegłym roku. Najważniejsze z nich to:

  • Kryptominery nadal dominują w środowisku złośliwego oprogramowania - mimo że w 2019 r. spadła powszechność kopania kryptowalut, związana ze spadkiem ich wartości i zamknięciem działalności malware’u Coinhive, 38% firm na całym świecie zostało dotkniętych przez koparki kryptowalut, w porównaniu do 37% w 2018. Wynika to z faktu, że ataki za pomocą kryptominerów pozostają przestępstwem o niskim ryzyku i wciąż relatywnie wysokim zyskiem.

 

  • Wzrost liczby armii botnetów - aktywność botnetów dotknęła 28% organizacji na całym świecie, co stanowi wzrost o ponad 50% w porównaniu z 2018 rokiem. Emotet był najczęściej wykorzystywanym złośliwym oprogramowaniem, przede wszystkim ze względu na jego wszechstronność w zakresie usług dystrybucji złośliwego oprogramowania i spamu. Inne działania botnetów, takie jak aktywność sekstoracyjna i ataki DDoS, również gwałtownie wzrosły.

 

  • Ukierunkowane oprogramowanie ransomware uderza z dużą siłą - chociaż liczba atakowanych organizacji jest stosunkowo niska, dotkliwość ataku jest znacznie wyższa - jak widać w szkodliwych atakach na administrację miast w USA w 2019 r. Przestępcy ostrożnie wybierają swoje cele związane z oprogramowaniem ransomware w celu wyłudzenia maksymalnego możliwego dochodu.

 

  • Spadek ataków na urządzenia mobilne - 27% organizacji na całym świecie zostało dotkniętych cyberatakami, które dotyczyły urządzeń mobilnych w 2019 r., w porównaniu z 33% w 2018 r. Podczas gdy krajobraz zagrożeń mobilnych dojrzewa, organizacje są coraz bardziej świadome zagrożenia i wdrażają rozwiązania bezpieczeństwa dla urządzeń mobilnych.

 

  • Rok, w którym ataki Magecart stały się epidemią - ataki, które wstrzykują złośliwy kod do witryn handlu elektronicznego w celu kradzieży danych o płatnościach klientów, przeprowadzone były na setki witryn w 2019 r., Zagrożenie dotyczyło głównie sieci hotelowych przez gigantów handlowych, aż po małe i średnie firmy działające na wszystkich platformach.

 

  • Wzrost liczby ataków w chmurze - obecnie ponad 90% przedsiębiorstw korzysta z usług w chmurze, a jednak 67% zespołów ds. bezpieczeństwa skarży się na brak wglądu w infrastrukturę chmury, bezpieczeństwo i zgodność. Skala ataków i naruszeń w chmurze nadal rośnie. Błędna konfiguracja zasobów w chmurze jest nadal główną przyczyną ataków, jednak teraz obserwujemy również rosnącą liczbę ataków skierowanych bezpośrednio do dostawców tych usług.

 

- Rok 2019 przedstawił złożony krajobraz zagrożeń, w którym państwa narodowe, organizacje zajmujące się cyberprzestępczością i prywatni kontrahenci przyspieszyli wyścig zbrojeń cybernetycznych - powiedział Lotem Finkelsteen, główny oficer wywiadu, Check Point Software Technologie. - Nawet jeśli organizacja jest wyposażona w najbardziej kompleksowe, najnowocześniejsze produkty bezpieczeństwa, nie można całkowicie wyeliminować ryzyka naruszeń. Poza wykrywaniem i naprawą organizacje muszą przyjąć proaktywny plan, aby wyprzedzać cyberprzestępców i zapobiegać atakom. Wykrywanie i automatyczne blokowanie ataku na wczesnym etapie może zapobiec wielu zagrożeniom. W raporcie bezpieczeństwa Check Point 2020 wskazano, na co organizacje muszą zwracać uwagę i jak wygrać wojnę z cyberatakami dzięki dobrym praktykom.

Raport bezpieczeństwa Check Point 2020 opiera się na danych z wywiadu ThreatCloud Check Point, największej sieci współpracy do walki z cyberprzestępczością, która dostarcza dane o zagrożeniach i trendy ataków z globalnej sieci czujników zagrożeń; z badań prowadzonych przez Check Point w ciągu ostatnich 12 miesięcy oraz informacji uzyskanych od specjalistów IT i kadry kierowniczej na poziomie C, oceniających ich gotowość na dzisiejsze zagrożenia. Raport analizuje najnowsze pojawiające się zagrożenia dla różnych sektorów przemysłu i zawiera kompleksowy przegląd trendów zaobserwowanych w krajobrazie złośliwego oprogramowania, pojawiających się wektorów naruszających dane oraz cyberataków.

Aby uzyskać więcej informacji należy pobrać pełny raport lub wejść na blog firmy Check Point.

KONTAKT / AUTOR
Kajetan Abramowicz
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.