Finansowy zamach stanu
Groźba licznych procesów odszkodowawczych w Strassburgu ze strony zagranicznych funduszy Asset Management – to kolejne zagrożenie dla Polski w konsekwencji wprowadzenia nowego podatku dla TFI.
2016-11-14, 10:17

Jak twierdzą specjaliści, w Niemczech wprowadzając podatek od inwestycji kapitałowych, zwolniono z opodatkowania wszystkie inwestycje nabyte przed datą jego wprowadzenia. Teraz na podstawie europejskich dyrektyw regulacyjnych UE (UCITS i ZAFI) zagraniczne firmy zarządzające aktywami, do których odpłyną polskie aktywa, będą żądać wysokich odszkodowań od polskiego rządu w Strassburgu.

To również wielkie pieniądze dla międzynarodowych firm doradczych, które będą prowadzić te postępowania. W czyim interesie leży napędzanie takiej koniunktury dla zagranicznych firm – pytają przedstawiciele polskich TFI.

Eksperci nie mają jednak wątpliwości, że nowe regulacje są zaprzeczeniem haseł głoszonych przez Ministra Mateusza Morawieckiego o budowie i wzmacnianiu pozycji polskiego kapitału i inwestycji w innowacje. Jeśli wejdą w życie w zakładanej formie, doprowadzą do zabicia polskiego rynku funduszy inwestycyjnych, wejścia zagranicznych struktur optymalizacji i przepływu aktywów polskich funduszy do europejskich centrów zarządzania aktywami i centrów optymalizacji w Luksemburgu, Malcie, Wielkiej Brytanii (zwolnienie z dochodów kapitałowych) czy nawet Niemczech (zwolnienie z CIT).

Łączna wartość aktywów FIZ (funduszy inwestycyjnych zamkniętych) i realizujących strategię FIZ specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych (SFIO) to obecnie 195 mld zł. W przypadku wprowadzenia wersji nowej ustawy, nakładającej 19-proc. podatek CIT na wszystkie FIZ, pieniądze te mogą uciec z rynku.

W większości jurysdykcji fundusze inwestycyjne są podatkowo i przedmiotowo zwolnione z podatków dochodowych CIT, ponieważ zasada jest taka, że podatek jest płacony na wejściu/ umorzeniu/ sprzedaży/ wyjściu z funduszu przez jego uczestnika jako podatek dochodowy od zysków kapitałowych, zaś nigdy sam fundusz nie jest opodatkowany – są to standardowe regulacje w USA, Japonii i innych krajach – alarmuje Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami ( IZFA) w swoim liście do Wicepremiera Mateusza Morawieckiego.

Zagraniczne fundusze zarządzające aktywami mogą żądać odszkodowań idących w dziesiątki milionów Euro. To uderzy nie tylko w finanse naszego kraju lecz w wizerunek Polski jako miejsca inwestycji dla zagranicznych inwestorów. To również poważne uderzenie w polskich inwestorów, mniejsze TFI i fundusze inwestujące w innowacje. To może stać w interesie potężnych, zagranicznych funduszy inwestycyjnych – tzw. Luksemburgów oraz firm doradczych.

KONTAKT / AUTOR
Kajetan Abramowicz
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.