PGS: Sprzedaż alkoholu na stacjach paliw sprzeczna z ich funkcją
Jak wskazują najnowsze dane WHO Polska znajduje się w czołówce (2 miejsce) państw o najwyższym spożyciu alkoholu w Europie! Średnio spożywamy 10,3 litrów alkoholu rocznie, w czym ustępujemy tylko Litwinom pijącym ponad 18 litrów. Zjawisko to – w ocenie Polskiej Sieci Supermarketów (PGS) jest wyjątkowo niepojące, biorąc pod uwagę ostatnie zmiany ustawodawcze i rosnące zjawisko sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych… Obecny kształt ustawy o zakazie handlu w niedzielę pozwoli na ewolucję stacji paliw w alternatywę dla sklepów tradycyjnych, co może jeszcze bardziej wzmóc proceder sprzedaży alkoholu!
2017-11-09, 12:42

Z alkoholem najgorliwiej walczą kraje bałtyckie – Litwa, Łotwa i Estonia. Kraje te głównie starają się nałożyć na alkohol wyższą akcyzę. Litwa idzie jeszcze dalej – podwyższa wiek, od którego będzie można kupić alkohol, od 20. roku życia, wprowadza ostrzeżenia na butelkach i zakaz reklam trunków. Już od kilku lat na stacjach paliw obowiązuje zakaz sprzedaży alkoholu, podobnie jak w Skandynawii, gdzie w większości sklepów można kupić jedynie lekkie trunki – poniżej 4,7%.

Również w Polsce eksperci biją na alarm! Jesteśmy drugim krajem w Europie pod względem spożycia alkoholu (10,3 l rocznie), które jest najwyższe od… XIX wieku!

Według władz Polskiej Grupy Supermarketów najbardziej wrażliwymi punktami są stacje benzynowe, gdzie sprzedaż alkoholu jest sprzeczna z główną ich funkcją. PGS obawia się, że zjawisko to może w najbliższym czasie przybrać na sile za sprawą kontrowersyjnej ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, która nie obejmuje m.in. stacji paliw. Sytuację tę już teraz chcą wykorzystać duże sieci handlowe, planując otwarcie nowych placówek przy dworcach kolejowych oraz właśnie stacjach paliw.

W opinii PGS stacje benzynowe handlują artykułami alkoholowymi, omijając tym samym akty prawne o wychowaniu w trzeźwości oraz ograniczenia i powszechności spożycia alkoholu.

- Takie działania i wydawanie licencji na handel stacjom benzynowym uderza w polski handel tradycyjny, a także doprowadza do popularyzowania alkoholu wśród kierowców – wskazuje Michał Sadecki, prezes PGS. Czy sprzedaż alkoholu na stacjach i propagowanie trzeźwości za kółkiem, nie są sprzecznymi zjawiskami? – zastanawia się szef Grupy.

Jak pokazują badania naukowe, codziennie spożycie alkoholu w ilości spożywanej przez statystycznego Polaka, zwiększa znacząco ryzyko zachorowania na raka jelita grubego oraz przełyku. Równie poważne są szkody związane z zachowaniem pod wpływem alkoholu - wyższa skłonność do ryzykownych zachowań oraz ograniczenie zdolności poznawczych może doprowadzić do tragedii, zwłaszcza za kierownicą samochodu. Z danych KGP wynika, że w 2016 roku uczestnicy ruchu pod wpływem alkoholu spowodowali 2295 wypadków. Wśród nich aż 1686 osób kierowało pojazdami mechanicznymi. 

KONTAKT / AUTOR
Robert Modliński
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.