Holding Dirlango Łukasza Wejcherta startuje z funduszem inwestycji technologicznych dla inwestorów prywatnych
Dirlango, holding należący do Łukasza Wejcherta oraz Macieja Żaka, byłych szefów Onetu, rusza z funduszem Dirlango Tech FIZAN i ofertą dla inwestorów prywatnych. W planach inwestycje w Polsce i za granicą o wartości ponad 100 mln zł do końca 2018 roku. Partnerem będzie IPOPEMA TFI.
2018-04-11, 12:57

Holding, do którego należy obecnie 9 spółek, po raz pierwszy pozwoli prywatnym inwestorom na dostęp do atrakcyjnych inwestycji na globalnym rynku IT. Dotychczas Dirlango koncentrował się na inwestycjach w 3 segmenty rynku nowych technologii: Dane (Netsprint, WhitePress, LeadR), transport (iTaxi) oraz spółki analityczne (JustWiFi, Koala Metrics).

Teraz, po 5 latach działalności i sukcesie transakcji z Innova Capital w 2016 roku* (Netsprint), zarządzający chcą inwestować środki w spółki nowych technologii w Polsce (60 proc.) i za granicą (do 40 proc. w ramach wspólnych inwestycji z renomowanymi partnerami w postaci globalnych funduszy VC).

- Naszym celem jest zaoferowanie inwestorom możliwości udziału w dynamicznie rozwijającym się segmencie technologicznych firm, które będą miały wsparcie zespołu Dirlango. Najchętniej będziemy inwestowali w spółki rentowne w fazie wzrostu – podkreśla Łukasz Wejchert, prezes D-Tech Management sp. z o.o.

Łukasz Wejchert i Maciej Żak chcą wykorzystać 20 letnie doświadczenie oraz osobiste kontakty na międzynarodowym rynku funduszy VC/ PE w celu zbudowania portfela Dirlango Tech FIZAN, którego wartość ma wynosić 200-300 mln w perspektywie 2 lat.

Możliwość inwestycji będzie dostępna dla prywatnych inwestorów a partnerem holdingu jest IPOPEMA TFI. W ramach budowy funduszu Łukasz Wejchert zadeklarował osobiste zaangażowanie finansowe na poziomie 10 mln zł. Jednocześnie holding Dirlango rozważa wniesienie proporcjonalnych udziałów we wszystkich spółkach portfelowych. Docelowy udział Dirlango i Łukasza Wejcherta będzie wynosić 20-30 proc. wartości funduszu. Perspektywa inwestycyjna funduszu zamkniętego to 6 lat, z możliwością przedłużenia o 3 lata.

Fundusz jest ciekawą alternatywą dla inwestorów indywidualnych, którzy chcą dywersyfikować swoje portfele inwestycyjne w okresie niskich stóp procentowych i wahań na rynkach akcji.

Warszawa jest obecnie jednym czołowych hub-ów technologicznych w UE po Sztokholmie, Berlinie, Zurichu. Co więcej, Polska jest 4 rynkiem na świecie: po Rosji, Chinach i Japonii w globalnym rankingu Topcoder 2017. Potencjał ten zauważyła już UE, która wyceniła wartość inwestycji w ten rynek na 250 mln Euro do 2022 roku (Publiczny Program wsparcia na etap seed 2017-2022).

W Polsce najwięcej startupów działa w obszarach big data, analityka, gier, Internet rzeczy, narzędzia deweloperskie i nauki przyrodnicze.

 

*Innova Capital nabył w czerwcu 2016 roku część udziałów w spółce Netsprint od Dirlango - spółki kontrolowanej przez Łukasza Wejcherta i Macieja Żaka. Dotychczas to jedna z większych transakcji na polskim rynku spółek nowych technologii. Łukasz Wejchert, cytowany w komunikacie towarzyszącym transakcji stwierdził: "Wierzymy w potencjał technologii coraz bardziej obecnej w otaczającej nas rzeczywistości. Aktualnie rynek marketingu technologicznego jest w fazie bardzo szybkiego rozwoju, a zarząd Grupy Netsprint udowodnił, że firma jest w pełni gotowa do szerokiej ekspansji. Ciągłe innowacje produktowe, konsekwentne budowanie przychodów i sprawne wyjście na rynki zagraniczne wymagają kapitału i doświadczenia w skalowaniu firm. Dlatego też widzimy olbrzymią wartość w zaangażowaniu Innova Capital na tym etapie rozwoju Grupy Netsprint".

KONTAKT / AUTOR
Miłosz Stolarz
SELF
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.