Nawet połowa użytkowników smartfonów zagrożona!
Eksperci Check Point Research po 4-miesięcznym badaniu, znaleźli krytyczne podatności we wtyczce TrustZone Qualcomma. Wtyczka wykorzystywana jest w prawie połowie telefonów komórkowych na świecie i odpowiada m.in. za poświadczenie płatności mobilnych. Do tej pory uważana była za najbezpieczniejszy komponent w naszych smartfonach.
2019-11-15, 13:24

Technicy Check Point Research w celu zbadania bezpieczeństwa modułu, zbudowali specjalny fuzzer, za pomocą którego znaleziono krytyczne podatności w aplikacjach Qualcomm TrustZone. Luki w zabezpieczeniach jednego z komponentów Trusted Execution Environment (ang. środowiska zaufanego uruchamiania) mogły potencjalnie doprowadzić np. do wycieku zabezpieczonych danych, rootowania urządzeń, odblokowywania bootloaderów, wykonywania niewykrywalnego APT.

 

TrustZone to wtyczka bezpieczeństwa wbudowana przez ARM w procesor Corex-A. Pozwala ona na stworzenie izolowanej, zabezpieczonej wirtualnej przestrzeni, w której system operacyjny może uruchamiać aplikacje zapewniając prywatność oraz łączność z bogatym systemem. Wirtualny procesor jest często określany jako „bezpieczny świat”, w porównaniu do „niezabezpieczonego świata”, w którym znajduje się REE (Rich Execution Environment), czyli bogate środowisko wykonawcze, oferowane przez same systemy operacyjne. W 2018 r. rynkowi tych procesorów przewodził właśnie Qualcomm z 45% udziałem w przychodach.

Wśród Trusted Execution Environment dla urządzeń mobilnych, wyposażonych w oparty na hardware protokół dostępu ARM wyróżnić można:   

  • Qualcomm’s Secure Execution Environment (QSEE, ang. Bezpieczne środowisko uruchomieniowe firmy Qualcomm), wykorzystywany w Pixelach, LG, Xiaomi, Sony, HTC, OnePlus, Samsung i wielu innych urządzeniach;
  • Kinibi firmy Trustronic, wykorzystywany na urządzeniach firmy Samsung na rynki europejskie i azjatyckie;
  • Trusted Core firmy HiSilicon, używany na większości urządzeń Huawei.

 

Check Point poinformował producentów o znalezionych lukach, a część z nich już wprowadziło łatki dla swoich urządzeń. Samsung załatał trzy luki w zabezpieczeniach. LG załatało jedną. Qualcomm również odpowiedział na zgłoszenie i załatał dziurę 13 listopada.

W wyniku przeprowadzonej analizy, firma Check Point Research wezwała użytkowników telefonów komórkowych do zachowania czujności i sprawdzania dostawców kart kredytowych i debetowych pod kątem nietypowych działań. W międzyczasie współpracuje ze wspomnianymi dostawcami w celu poprawy systemów bezpieczeństwa.

KONTAKT / AUTOR
Kajetan Abramowicz
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2025.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.