Check Point SecureAcademy oferuje zaawansowany program akademicki dla instytucji szkolnictwa, promujący naukowe i zawodowe możliwości rozwoju w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego. Program wprowadza studentów w koncepcje bezpieczeństwa cybernetycznego, a także daje możliwość zdobycia praktycznego doświadczenia w zakresie identyfikacji zagrożeń, ich powstrzymywania i reagowania. Ukończenie kursu daje absolwentom uznane w branży certyfikaty, potwierdzające ich umiejętności w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego.
Inicjatywa trafia na bardzo podatny grunt. Podczas gdy w samej Polsce brakuje ponad 150 000 specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa (dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego), na całym świecie liczba ta szacowana jest na ponad 4 miliony. „Wraz z ciągłym wzrostem liczby cyberataków, firma Check Point Software dokłada starań, aby edukacja i wiedza z zakresu cyberbezpieczeństwa były dostępne dla wszystkich grup – od studentów po kadrę kierowniczą. Naszym celem jest pomoc w zaspokojeniu globalnego zapotrzebowania na specjalistów IT i cyberbezpieczeństwa” – powiedział Wojciech Głażewski, Dyrektor Zarządzający Check Point Software Technologies w Polsce.
Moment rozpoczęcia inicjatywy jest bardzo ważny. Zagrożenia dla wielu strategicznych sektorów w Polsce szybko rosną. Z najnowszych danych firmy Check Point Research wynika, że najczęściej atakowanymi sektorami w Polsce są sektor użyteczności publicznej (3670 ataków tygodniowo), sektor finansowy i bankowy (1216 ataków), administracja i instytucje wojskowe (1080 ataków). Polska wprowadza dyrektywę Unii Europejskiej NIS2 – zaostrzony wymóg cyberbezpieczeństwa dla strategicznych sektorów w kraju. NIS2 obejmie wszystkie średnie i duże podmioty działające w sektorach, których dotyczy rozporządzenie – np. energetyka, transport, telekomunikacja, dostawcy danych, platformy mediów społecznościowych i centra danych, a także podmioty świadczące opiekę zdrowotną.
Obecnie SecureAcademy z powodzeniem funkcjonuje w ponad 60 krajach, za pośrednictwem 200 instytucji. W 2020 roku program wystartował również w Polsce, a pierwszym partnerem, który go wprowadził była Politechnika Poznańska. Trzy lata później o popularyzację SecureAcademy zadba Fundacja IT.
Fundacja IT została powołana, aby pomagać firmom oraz instytucjom w osiąganiu najbardziej ambitnych celów edukacyjnych. Działa nieprzerwanie od 2005 roku na rzecz budowania nowoczesnego i wykształconego społeczeństwa informacyjnego, poprzez działalność edukacyjną, informacyjną oraz integracyjną. Misja ta realizowana jest dzięki współpracy z liderami rynku IT oraz tworzeniu własnych rozwiązań. Świadomość potrzeb rynkowych doprowadziła do stworzenia globalnych platform edukacyjnych, takich jak Python Institute, C++ Institute, czy Open Education and Development Group (OpenEDG). Portale te każdego dnia odwiedzane są przez tysiące studentów na całym świecie, którzy mogą bezpłatnie rozwijać swoje cyberkompetencje.
– „Rozpoczynając współpracę z firmą Check Point, fundacja realizuje nowatorki program, dzięki któremu studenci Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego będą mieli kontakt nie tylko z najnowszymi technologiami z dziedziny cyberbezpieczeństwa, ale również z najwyższej klasy ekspertami, którzy prowadzą w tej dziedzinie projekty na całym świecie” – mówi dr Sławomir Grzyb z Fundacji IT.