Krytyczne luki w zabezpieczeniach platformy Friend.tech, doprowadziły do wycieku? Eksperci Check Point Research potwierdzają podatności.
Friend.tech, nowa zdecentralizowana platforma społecznościowa (DeSo), która opiera się na handlu „udziałami” umożliwiającymi użytkownikom kontakt z influencerami, oskarżona została jakiś czas temu o wyciek danych przeszło 100 tys. użytkowników. Twórcy platformy natychmiastowo zdementowali plotki, jednak badania przeprowadzone przez ekspertów z Check Point Research wskazują, że Friend.tech posiadał krytyczne luki bezpieczeństwa.
2023-10-06, 09:47

Friend.tech to coś więcej niż typowa platforma mediów społecznościowych. Jest to jedna z najnowszych platform web3, która opiera się na blockchainie i zdecentralizowanych modelach finansowych. Działa jako zdecentralizowany ekosystem, w którym popularność użytkownika wykracza poza zwykłe polubienia i retweety, bowiem przekształca się w tokeny. Można wyobrazić ją sobie jako giełdę osobowości, gdzie wartość zmienia się w odpowiedzi na dynamikę podaży i popytu. Po połączeniu konta użytkownika friend.tech z kontem X (dawniej Twitter), platforma umożliwia użytkownikom handel popularnością poprzez kupno i sprzedaż swoich „udziałów”.

Platforma, uruchomiona w sierpniu 2023 r., pojawiła się na scenie, wzbudzając emocje wśród społeczności web3 i dziennikarzy technologicznych. W stosunkowo krótkim czasie Friend.tech odnotował wyjątkowy wolumen w wysokości 38 884 ETH (w przybliżeniu 64,6 miliona dolarów), który rozdysponowano w ramach 1,5 miliona transakcji. Taki występ nie tylko przykuł uwagę; umocniło to pozycję Friend.tech, plasując ją na drugim miejscu w globalnej aktywności protokołów on-chain.

Chociaż Friend.tech oferuje unikalny sposób czerpania zysków z interakcji społecznych, warto się upewnić, czy jednocześnie zapewnia bezpieczeństwo danych. Sprawdzili to specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa z Check Point Research. Wyniki badania nie okazały się pomyślne dla twórców platformy. Eksperci zidentyfikowali krytyczne luki, których wykorzystanie może umożliwić osobie atakującej dostęp do bazy danych Friend.tech, zapewniającej nieautoryzowaną kontrolę nad różnymi funkcjami, w tym możliwość pobrania całej bazy danych.

Co więcej, analitycy bezpieczeństwa ustalili, że możliwe jest pobranie wszystkich prywatnych czatów znajdujących się za zaporą. Oznacza to, że rozmowy, które mają być widoczne tylko dla użytkowników, którzy zapłacili, mogą być otwierane i ujawniane bez autoryzacji! Potencjalny atakujący mógłby również zmodyfikować wartości bazy danych, a konkretnie – „punkty” rankingowe (zdobywane poprzez kupno/sprzedaż udziałów użytkowników).

Na początku września firma zespół Check Point Research podzielił się swoimi odkryciami z Friend.tech. Analitycy Check Pointa zalecają wszystkim użytkownikom zachowanie czujności i pamiętanie o właściwych praktykach bezpieczeństwa.

 

KONTAKT / AUTOR
Kajetan Abramowicz
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2023.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.