Pierwsza emisja certyfikatów inwestycyjnych ruszyła 7 listopada br. Fundusz będzie dostępny dla inwestorów indywidualnych, a minimalna wartość inwestycji to 5 tys. zł. Zapisy na certyfikaty inwestycyjne są przyjmowane za pośrednictwem renomowanych instytucji finansowych:. Domu Maklerskiego Raiffeisen Bank S.A., Domu Maklerskiego Banku Handlowego S.A. wraz z Bankiem Handlowym S.A., IPOPEMA Securities S.A. wraz z jej agentem Expander Advisors sp. z o.o. Kolejna subskrypcja będzie miała miejsce w styczniu 2018 r.
IPOPEMA TFI S.A. liczy na duże zainteresowanie inwestorów. Zarządzający funduszem IPOPEMA Global Profit Absolute Return PLUS FIZ będą dążyć, aby stopa zwrotu z Funduszu wyniosła 5-10% rocznie, niezależnie od sytuacji rynkowej.
- Fundusz ma posiadać zasięg globalny i lokować aktywa głównie na rynkach finansowych w Europie Zachodniej i USA. Fundusz może także posiadać ekspozycję na rynki emerging markets. Uczestnicy funduszu zyskają ekspozycję na zagraniczne rynki akcji i obligacji, do których dostęp jest utrudniony w przypadku indywidualnych inwestycji – podkreśla Jarosław Jamka, wiceprezes, dyrektor inwestycyjny IPOPEMA TFI.
Inwestycje na zagranicznych rynkach z doświadczeniem IPOPEMA Globalnych Megatrendów
Zarządzający funduszem IPOPEMA Global Profit Absolute Return PLUS będą inwestować w papiery dłużne i akcje zagranicznych spółek. Fundusz ma wykorzystać to, co w IPOPEMA TFI najlepsze – wysokie kompetencje w zarządzaniu strategiami dłużnymi oraz w selekcji akcji zagranicznych. Inny fundusz IPOPEMA Globalnych Megatrendów (subfundusz działający w ramach funduszu IPOPEMA SFIO), który inwestuje głównie za granicą w spółki - beneficjentów globalnych trendów w ciągu ostatnich 12 miesięcy wypracował zysk na poziomie ponad 30%. Do tego zarządzający będą opierać się na analizie sytuacji makroekonomicznej, globalnej płynności, czy też ostatnich trendów zacieśniania polityki monetarnej, w której w ramach zespołu zarządzających specjalizuje się Jarosław Jamka.
Obligacje i akcje w Polsce i za granicą szansą na stabilny wzrost
IPOPEMA Global Profit Absolute Return Plus FIZ to fundusz absolutnej stopy zwrotu. Fundusz będzie inwestować środki w obligacje i akcje spółek w Polsce i zagranicą. Najważniejszą pozycją funduszu będą krajowe obligacje skarbowe, zagraniczne obligacje rządowe (np. Węgier, Rumunii, Chorwacji czy Turcji, ale także obligacje niemieckie i amerykańskie) oraz obligacje korporacyjne renomowanych spółek, będących liderami w swojej branży. W celu uniknięcia ryzyka kursowego ekspozycja walutowa Funduszu będzie z reguły zabezpieczona względem złotówki.
Drugim filarem inwestycji będą akcje spółek z najciekawszych branż w Polsce i za granicą. Zespół zarządzający funduszem planuje inwestycje m.in. w sektor e-commerce farmaceutyczny, informatyczny, gier komputerowych czy rodzimych deweloperów.
- Uważamy, że perspektywa długoterminowych wzrostów sektorów nowych technologii jest dużo bardziej pewna niż w tradycyjnych biznesach, a wybrane przez nas sektory mają w długim terminie duży, niewykorzystany potencjał – podkreśla Jarosław Jamka.
Funduszem będzie zarządzać zespół Jarosława Jamki z Łukaszem Jakubowskim, który w IPOPEMA TFI S.A. specjalizuje się w zarządzaniu funduszami akcyjnymi i strategiami absolute return oraz Bogusławem Stefaniakiem, który zarządza funduszami dłużnymi w IPOPEMA TFI, a specjalizuje się w strategiach absolute return.
IPOPEMA TFI S.A. zarządza już funduszem o bliźniaczej strategii co IPOPEMA Global Profit Absolute Return Plus. Jest nim fundusz niepubliczny IPOPEMA Global Profit Absolute Return FIZ, uruchomiony w sierpniu 2016, który od powstania wypracował stopę zwrotu 6,76% (4,64% w ciągu ostatnich 12 miesięcy).
- Analizując wyniki IPOPEMA Global Profit Absolute Return FIZ inwestorzy mogą ocenić, na jakie stopy zwrotu i poziom wahań mogą liczyć w naszym funduszu publicznym, który nie posiada jeszcze historycznych wyników – mówi Jarosław Jamka.
„Środki, które zbierzemy w listopadowej subskrypcji certyfikatów inwestycyjnych IPOPEMA Global Profit Absolute Return PLUS zamierzamy ostrożnie lokować w szczególności na polskim rynku akcji, uwzględniając poza analizą fundamentalną każdej spółki, inne czynniki takie jak sentyment inwestorów, historyczne wyceny małych i dużych polskich spółek, skalę wahań kursów oraz skalę nabyć i umorzeń w polskich funduszach akcyjnych, która może mieć relatywnie większe znaczenie w kilku najbliższych miesiącach”.