Północnokoreańscy hakerzy zaatakowali rosyjskie firmy?
W ciągu dwóch ostatnich tygodni analitycy firmy Check Point monitorowali podejrzaną aktywność wymierzoną w rosyjskie firmy, która stanowi dotąd niespotykaną relację pomiędzy atakującym a ofiarą. Po raz pierwszy w historii zaobserwowano coś, co wyglądało na skoordynowany atak Korei Północnej na cele znajdujące się na terytorium Rosji. Pomimo tego, że powiązanie ataków z konkretną grupą hakerską jest problematyczne, analiza ujawnia istotne powiązania z taktyką, technikami i narzędziami używanymi przez północnokoreańską grupę APT - Lazarus.
2019-02-20, 12:03

Jak informują specjaliści Check Pointa, odkrycia dokonano podczas śledzenia wielu złośliwych dokumentów pakietu Office, które zostały zaprojektowane i wykonane specjalnie pod kątem rosyjskich ofiar. Po ich bliższych oględzinach udało nam się powiązać je z wczesnym etapem scenariusza ataku, który finalnie prowadził do zaktualizowanego wariantu wszechstronnego backdoora grupy Lazarus nazwanego przez US-CERT KEYMARBLE.

 

Czasami nazywany Hidden Cobra (ang. Ukryta Kobra), Lazarus jest jedną z najaktywniejszych grup APT. Niesławna grupę, będącą organizacją sponsorowaną przez północnokoreański rząd, uważa się za odpowiedzialną za kilka z największych włamań internetowych ostatniej dekady. Mowa tu między innymi o zhakowaniu Sony Pictures Entertainment, oszustwo bankowe w Bangladeszu oraz wiele innych poważnych operacji, takich jak kradzież kryptowalut o wartości wielu milionów dolarów z przynajmniej pięciu różnych giełd kryptowalutowych na całym świecie.

Pomimo tego, że czas trwania kampanii pokrywa się z doniesieniami z zeszłotygodniowego raportu ESTsecurity na temat kampanii “Operation Extreme Job”, której ofiarami były południowokoreańskie firmy związane z bezpieczeństwem, zaobserwowano inne taktyki, techniki i procedury zastosowane w tych dwóch operacjach.

W społeczności cyberbezpieczeństwa od dłuższego czasu panuje przekonanie, że Lazarus jest podzielony na co najmniej dwa oddziały: pierwszy nazywa się Andariel i skupia głównie na atakach na południowokoreański rząd i organizacje, a drugi to Bluenoroff, którego głównym celem jest monetyzacja i kampanie szpiegowskie.

Różnice pomiędzy dwoma kampaniami przeprowadzanymi w tym samym czasie zdaje się potwierdzać teorię o wielu oddziałach.

Incydent ten stanowi jednakże nietypowy wybór ofiary północnokoreańskich hakerów. Zwykle ich ataki odzwierciedlają geopolityczne napięcia pomiędzy Koreą Północną a krajami takimi jak USA, Japonia czy Korea Południowa. W tym przypadku jednak, celem były rosyjskie organizacje.

 

Przebieg ataku

Podczas analiz eksperci Check Pointa spotkali się z dwoma różnymi scenariuszami infekcji. Główny scenariusz składa się z trzech kroków:

 

  1. Pobranie pliku ZIP zawierającego dwa dokumenty: niezainfekowanego dokumentu PDF oraz złośliwego dokumentu Word zawierającego makra.
  2. Złośliwe makra pobiera skrypt VBS z konta Dropbox, po czym następuje uruchomienie pobranego skryptu.
  3. Skrypt VBS pobiera plik CAB z serwera dropzone, rozpakowuje plik EXE z backdoorem korzystając z windowsowego narzędzia expand.exe, a następnie uruchamia go.

Początkowo, scenariusz składał się ze wszystkich powyższych kroków, ale w którymś momencie atakujący zdecydowali się pomijać drugi krok i makra w dokumencie Word zostały zmodyfikowane, aby bezpośrednio pobierać i uruchamiać backdoora Lazarus z etapu trzeciego.

KONTAKT / AUTOR
Miłosz Stolarz
SELF
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.