Rosjanie ponownie atakują europejskie instytucje. Ofiarą tym razem Eurocontrol
Europejska Organizacja ds. Bezpieczeństwa w Lotnictwie (Eurocontrol) stała się celem ataków typu DDoS ze strony pro-rosyjskich cyberprzestępców. W rezultacie funkcjonalność strony internetowej organizacji została zakłócona na kilka godzin. W ciągu ostatnich 16 miesięcy nastąpił niebezpieczny wzrost liczby ataków na lotniska i ruch lotniczy– ostrzegają eksperci Check Point Research.
2023-04-25, 14:31

Eurocontrol jest agencją Unii Europejskiej zajmującą się zarządzaniem ruchem lotniczym w Europie. Według przedstawicieli organizacji ataki hakerskie, zostały szybko wykryte, a następnie podjęto odpowiednie działania w celu przywrócenia funkcjonalności stron. 

Zgodnie z oświadczeniem Eurocontrol, atak nie wpłynął na bezpieczeństwo lotów ani na funkcjonowanie systemów zarządzania ruchem lotniczym. Stanowi jednak poważne ostrzeżenie dla instytucji publicznych i prywatnych w Europie, aby zwiększyć swoje środki bezpieczeństwa cyfrowego i chronić się przed potencjalnymi atakami ze strony cyberprzestępców. W ciągu roku liczba ataków w tym sektorze wzrosła o 530% - informowała europejska agencja Eurocontrol.

Z danych Check Point wynika, że Killnet - w ciągu ostatnich 16 miesięcy – uderzał w domeny rządowych instytucji, policji i infrastruktury transportowej również naszego kraju. Na celowniku znalazł się m.in. porty lotnicze. Po tym, jak w lipcu 2022 zaatakowano kilkanaście portów lotniczych w Europie (Niemczech), co najmniej pięć systemów lokalnych lotnisk w Polsce było zablokowanych, zmuszając operatorów do szybkiego działania i wprowadzania nowych zabezpieczeń. - Motywem hakerów są względy finansowe. Co trzeci atak kończy się utratą poufnych danych. Wymagane jest pilne wzmocnienie bezpieczeństwa systemów sieci lotnicznych – wskazują eksperci Check Point Software.

Zaledwie dwa lata temu - w 2021 roku - Eurocontrol ostrzegał, że liczba ataków cybernetycznych na sektor lotnictwa wzrosła w ciągu roku przeszło pięciokrotnie. Jak widać, sytuacja wciąż nie ulega zmianie.

- W ciągu ostatnich 16-18 miesięcy obserwujemy gwałtowny wzrost liczby powiązanych z państwami grup haktywistycznych, z których wiele popiera narrację rosyjską lub irańską.  Ze strony rosyjskiej widzimy grupy takie jak Killnet, Noname057(16) czy Anonymous Russia, które agresywnie atakują różne organizacje w UE i Ameryce Północnej, w tym strony internetowe dotyczące infrastruktury krytycznej, takiej jak usługi użyteczności publicznej, lotniska, opieka zdrowotna i inne – wyjaśnia Sergey Shykevich, specjalista cyberbezpieczeństwa z Check Point Software Technologies. 

- Chociaż prawie wszystkie ataki tych grup (haktywistycznych – przyp. red) koncentrują się na atakach DDoS skierowanych przeciwko publicznie dostępnym witrynom internetowym, w ciągu ostatniego miesiąca obserwujemy próby przejścia w kierunku operacji hakerskich, wycieków oraz wykorzystania programów wykradających informacje i innych rodzin złośliwego oprogramowania – ostrzega ekspert Check Pointa.

KONTAKT / AUTOR
Kajetan Abramowicz
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2023.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.