Wiek i Płeć nie powinny stanowić ograniczeń. Inkluzywność pracodawcy popłaca.
Pracownicy oczekują partnerstwa i szacunku dla różnorodności, niezależnie od wieku i płci – wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez Randstad we współpracy z Instytutem Badań Pollster. Różnorodność to bardzo ważny temat dla 63 proc. badanych.
2023-05-08, 15:05

Wyniki analizy wskazują, że poziom akceptacji różnorodności jest w Polsce wysoki, ale w wybranych sferach.  Większość badanych potwierdza, że w ich firmie wszyscy są̨ traktowani tak samo, bez względu na wyznanie (75 proc.), narodowość (74 proc.), płeć (74 proc.), czy kolor skóry (73 proc.).

Dla większości zatrudnionych (63 proc.) różnorodność jest istotna lub bardzo istotna. Oczekują, że pracodawcy będą bardziej aktywnie promować partnerstwo w miejscu pracy. Nierówności są bowiem nadal dostrzegane w sferze wieku (14 proc.), płci (12 proc.) oraz podejścia do niepełnosprawności (10 proc.). Który element inkluzywności jest dla pracowników najważniejszy: w pierwszej kolejności płeć (58 proc.) oraz wiek (56 proc.).

Akceptacja różnorodności jest dla pracowników szczególnie istotna, a inkluzywne środowisko pracy staje się standardem. To czynnik, od którego może zależeć sukces firmy w dłuższej perspektywie. Poprzez lepsze zrozumienie tego jak ewoluuje środowisko pracy oraz jak zmieniają się akcenty w oczekiwaniach rożnych generacji pracowników, możemy jako pracodawca lepiej określić swoją strategię w tym obszarze’’ – uważa FilipPopławski, dyrektor generalny firmy Brown-Forman Polska.

 

Czy polscy przedsiębiorcy są gotowi na taką rewolucję?

Obowiązek wprowadzania zmian w zakresie inwestycji w politykę różnorodności, równości i włączenia (DEI) w ramach dyrektyw UE to jeden z kluczowych elementów presji na polskie firmy. Inny, to chęć zadbania o dobry wizerunek firmy jako pracodawcy.

Badanie Randstad (kwiecień 2023) potwierdza, iż umiejętność zarządzania różnorodnością w środowisku pracy ma coraz większe znaczenie.  Dla pracodawcy to istotny element budowanie polityki Employer Brandingu i pozyskiwania kandydatów do pracy. - Pracodawcy, dla których różnorodność jest wartością, mogą wymagać od swoich pracowników w firmie poszanowania różnorodności. Firmy te powinny przestrzegać zasady równego traktowania i niedyskryminacji – uważa dr Iwona Jaroszewska-Ignatowska, ekspert prawa pracy.

Jednocześnie pracownicy domagają się namacalnych działań firm w zakresie Diversity, Equity, Inclusion (DEI). W obliczu rywalizacji o najlepsze talenty firmy nie mogą zaniechać tych działań, ponieważ istnieje prawdopodobieństwo, że pracownicy zagłosują nogami – uważa Nadach Musungu, z firmy Kantar. Do krajów, które najbardziej sprzyjają integracji różnych grup społecznych w miejscu pracy należą Holandia, Niemcy, Meksyk, Hiszpania, Kanada.

* Kantar Inclusion Index 2022 opiera się na wynikach badania ilościowego bazującego na odpowiedziach uzyskanych od 13 tys. osób w wieku 16 lat i więcej z 13 rynków (Australia, Brazylia, Kanada, Niemcy, Hiszpania, Francja, Wielka Brytania, Indie, Włochy, Japonia, Meksyk, Holandia, USA) i 24 branż (wielkość próby różni się w zależności od branży), w którym badano i porównywano doświadczenia pracowników w zakresie integracji w miejscu pracy.

 https://info.randstad.pl/24748/lp/i/monitor-rynku-pracy-51?&referral_domain=www.google.comNaNhttps://www.google.com/

 

KONTAKT / AUTOR
Robert Modliński
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2023.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.